Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Hrdliččin zval ku sledování hlas

Dnes trochu jinak. Přírodně, badatelsky a s WIKI.

Před měsícem si na našem balkoně začala stavět hnízdo hrdlička zahradní. Hnízdo to bylo velmi nestabilní. Přesto do něj 17. května snesla jedno vajíčko a o den později vajíčko druhé.

Hrdlička zahradní Vajíčko hrdličky zahradní

Trošku informací z WIKIPEDIE: Jednoduché hnízdo z větviček staví obvykle nevysoko na stromech (přednostně jedličnatých), keřích nebo na budovách. Ročně mívá 2-6 snůšek po 2 bílých 30,6 × 23,4 mm velkých vejcích, na jejichž 14-16 denní inkubaci se podílí střídavě oba rodiče.

 I na našich vajíčkách se pravidelně střídali oba ptačí rodiče. Nenechali se rušit, takže zalévání truhlíků nebo foukání do bublifuků mohlo probíhat i za jejich přítomnosti. Trpělivě zahřívali hnízdo v každém počasí a tak se 2. června vylíhlo první z mláďat a o den později i druhé.

Hnízdění 2. června – první ptáče
0 dní 1 den
1 den 6 dní

I po vylíhnutí se oba rodiče o své potomstvo střídavě starají. První týden se od nich nehnuli, střídali se v jejich zahřívání a krmení. Mláďata postupně obrůstala peřím a rostla před očima (nutno podotknout, že v prvním týdnu jsme je tak často neviděli).

6 dní 8 dní

Od devátého dne po vylíhnutí jsou na hnízdě však často sama. Už jsou veliká a dosahují téměř velikosti dospělé hrdličky. Rodiče v pravidelných intervalech nalétávají a krmí je. Mají s tím dost práce, takové ptačí krmení dost připomíná rvačku. :) Podívejte se.

Křídla mláďatům sílí a mají problém se do hnízda vejít. Čekáme, kdy a jak se začnou učit létat.

9 dní 9 dní
14 dní 14 dní

Na hnízdě se teď stále zdržují jen mláďata. Postupně roztahovala křídla a snažila se jejich máváním dostat do vzduchu. Nejdřív nad hnízdem, pak zkoušela let na krátkou vzdálenost (= na délku antény). V sobotu 18. června jsem jeden z takových pokusů pozorovala a snažila se ho natočit. Nakonec se mi povedlo mnohem víc – natočit první velkou cestu mladé hrdličky (obraz není úplně čistý, přece jen mě ta délka letu trochu zaskočila).

Té druhé nám pak bylo líto. Seděla na hnízdě a smutně se dívala na protější strom. A my doma přemýšleli, jestli se ta první odvážná ještě vrátí. Trvalo jí to dlouho – nějakých šest hodin – ale vrátila se. Od té doby se na takový výlet nepustila. Za to pilně učí mladšího sourozence. I teď, zatímco píšu, mávají obě křídly a trénují vzlety a přistání.

16 dní a poprvé bez sourozence 17 dní – přerůstají rodičům přes hlavu

Mým malým dětem se „díky“ vykácení stromů v zahradách kolem našeho domu naskytla jedinečná možnost sledovat vývoj života. Ví, že musí být opatrní a nesmí k hnízdu moc blízko. Zajímají se o to, jak se ptačí rodiče o mláďata starají, ale padaly i pětileté otázky na téma „co se děje ve vajíčku, když na něm rodiče pořád sedí“. Vidí, že ptačí miminka se vyvíjí rychleji než ta lidská.

Pravidelně společně dokumentujeme a sledujeme. A díky portálí WIKI můžete pozorovat s námi.


Fotografie: Michal Pilař a ve WIKI

 

Video: Hana Pilařová a ve WIKI

 


    hodnotili 4 uživatelé

11 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Hani, to je moc krásný příběh z přírody, věřím, že Tvoje děti z toho měly neskutečný zážitek (-: já moc děkuji za zprostředkování. Při tom krmení jsem měla chvílemi strach o mamku hrdličku :-D to se jen tak nevidí!!! Skvělá práce (-:

 2. avatar

  Hani a Michale, fotografie jsou moc pěkné. Ve wiki stále sleduji celý vývoj a příběh "vašich" hrdliček. Určitě využiji i při práci s dětmi.

 3. avatar

  Musím se přiznat, že si s nimi chodím na balkon povídat. :) Třeba teď navečer se jeden z rodičů vrátil, aby držel nad potomstvem noční službu. Ale kdy začnou s učením létání mi neřekl. :)

 4. avatar

  už jsem koukala do wiki, obdivuhodné...to je sousto pro wikistu, viď? Fotky už tvé aktivitě nestačí.... Jsi úžasný reportér :), díky

 5. avatar

  Ono to krmení na fotkách nevynikne :) A číhali jsme opravdu dlouho, ony se vždycky stáhly jen nás viděly bez ohledu na hlad :) Užívat si budeme ještě alespoň týden. A možná jsme se jako domácí osvědčili, tak se můžeme těšit na další snůšku. Ovšem nevím, co tomu řekne satelit sousedů pod námi. .)

 6. avatar

  Hani, skvělá reportáž! Před lety se nám na balkóně uhnízdili holubi. A taky bylo zejímavé je pozorovat. Mladí se učili létat tak, že se slétali z parapetu na balkón a pak pozorovali sídliště ze zábradlí. Nemohla jsem se od nich odtrhnout, neustále jsem stála za záclonou a pozorovala je.

 7. avatar

  Dnes jsem šla natočit jak trénují vzlety na anténě. Místo toho jsme natočila, jak jedna z nich prvně opustila hnízdo. Druhá (ta o den mladší), pak byla na hnízdě dlouho sama a smutně se dívala na strom, jestli se jí sourozenec vrátí. A vrátil :)
  Takže brzy budu aktualizovat tady i ve WIKI .. přece jen je to v životě hrdličky významný krok :)

 8. avatar

  Než jsem stihla aktualizovat příspěvěk, tak jedna z mladých zase odletěla na výlet. Druhá má pořád strach se hnout z antény a tak momentálně v klidu odpočívá pod křídly svého rodiče.

 9. avatar

  A další pokračování už nebude .. dnes ráno bylo hnízdo prázdné a už se k nám hrdličky nevrátily.

 10. avatar

  Tak to holky krásně zvládly (a ty taky). Díky za zprostředkování.

 11. avatar

  Nejet za necelých 14 dní na dovolenou, mohli bychom dát druhé kolo dokumentace. Po týdnu od odletu prvních mláďat máme na hnízdě první vajíčko z druhé snůšky. Během víkendu nám sem začali dospěláci znovu nalétávat, lehce opravovali hnízdo, změkčovali ho trávou a dnes při večeři jsme sledovali snesení vejce v přímém přenosu. Jen jsme nebyli dost akční, abychom vám ten soustředěný a vzpřímený sed zdokumentovali. :)

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.