Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Průlet Sluneční soustavou

Šesťáky učím měsíc. Zatím tedy spíš zjišťuji, jak na tom jsou. A protože se tak nějak vzájemně oťukáváme, šli jsme na opakování od lesa. Nebo spíš z hloubky vesmíru.

Oprášila jsem kdysi sestavenou Expedici Prokulus a vzpomínala na to, jak jsem tenkrát se svými páťáky tuhle cestu absolvovala během jednoho dne. Tehdy za mnou chodili o přestávce děti z nižších tříd s vyplašenými dotazy, jestli opravdu odlétáme s páťáky ze Země a kdy se vrátíme. Páťákům jsem hru nezkazila a s vážnou tváří potvrzovala, že brzy odstartujeme. Tehdy jsem také poprvé sledovala zaujetí prací, které nereagovalo na zvonění a neřešilo, zda je či není přestávka. Bezva to bylo.

Tentokrát byla Expedice rozložena do dvou týdnů. Hledali jsme údaje v zeměpisném atlase, vyplňovali jsme tabulky,  zaokrouhlovali, porovnávali, dělili, převáděli jednotky, pracovali jsme samostatně i ve skupinách, hráli jsme hru, (a máme na ni teď i vlastní karty a hrací plán), počítali jsme spoustu příkladů, abychom mohli spojit body v určitém pořadí, luštili jsme a vyráběli jsme vlastní křížovky s tajenkami v angličtině. Původní Expedice byla o hodně úkolů rozšířena. A já v osmi hodinách hledala silné i slabé stránky svých dětí a přemýšlela, jak s nimi dál. Psala jsem tu a tam malé vzkazy s pochvalami. Sledovala reakce na tyhle pozdravy a potkávala je hrdě vylepené v sešitech. Slyšela jsem poděkování za pochvalu i prohlášení „mě ta matika teď tak baví“. A viděla, jak zvonění neukončí rozdělanou práci.

PS: Mě taky baví. :)

Týdenní plán 13. – 17. září, týdenní plán 20. – 24. září
Expedice Prokulus na webu naší školy: 1, 2, 3, 4, 5


    nikdo zatím nehodnotil

2 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Hanko, musím vám vyseknout poklonu!!! Prošla jsem všechno, plány, stránky, úlohy, hry... Neuvěřitelné! Moc vám děkuji za inspiraci do svých hodin! Mám taky šesťáky a skoro se stydím, že mají mě a ne vás :-) Obdivuji vaše nasazení a hlavně nápady! mě nějak ty moje opouštějí... hlavně, když část své oblíbené matematiky trávím tím, že svým šesťákům vysvětluji, proč se nebije spolužák nebo spolužačka!
  Děkuji za uveřejňování vaší práce a moc se těším na další expedici :-)
  Hanka D.

 2. avatar

  Díky :)

  Teď plánuji s devítkou statistický výzkum pracovně nazvaný "Průměrný deváťák" :)

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.